Ako motivovať dospelých aby sa učili po celý život?
Ako motivovať dospelých aby sa učili po celý život?
24 Mar 2022
1505
text: doc. PhDr. Mária Petrufová, PhD.
24 Mar
Aj v podmienkach našej vysokej školy by bolo vhodné a priam žiadúce - poznať najnovšie trendy v celoživotnom vzdelávaní, pretože pracujeme takmer s dospelými ľuďmi - študentmi, ako aj s učiteľmi profesionálnymi vojakmi a informácie sú dnes veľmi potrebné pre rozvoj každého z nás.
Na Slovensku existuje elektronická platforma pre vzdelávanie dospelých (ďalej len EPALE), ktorá je iniciatívou Európskej komisie a spája komunitu vo vzdelávaní dospelých v rámci EÚ. Práve z jej iniciatívy sa 17. 03. 2022 konala v Bratislave akcia, ktorá bola zameraná na neformálne učenie sa, motiváciu a účasť dospelých vo vzdelávaní a na edukačné prostredie motivujúce k učeniu sa.
EPALE je profesionálna viacjazyčná platforma (financovaná Európskou úniou) určená pre odborníkov a organizácie venujúcich sa vzdelávaniu dospelých, relevantný a dôveryhodný zdroj aktuálnych informácii, miesto na zdieľanie dobrej praxe, informácií, projektov, zdrojov z oblasti vzdelávanie dospelých a vzdelávacích podujatí a vzájomnú spoluprácu.. EPALE ponúka širokú škálu funkcii: odborný obsah vo vzdelávaní dospelých, priestor pre Erasmus, hľadanie partnerov, vzdelávacie a informačné aktivity, podcasty a videá, podujatia apod. Na Slovensku to koordinuje Národná podporná služba EPALE Slovensko, ktorá je súčasťou Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v Bratislave a má zastúpenie v regiónoch prostredníctvom regionálnych ambasádorov. Hlavné témy EPALE v roku 2022 sú:
Práve tieto témy rezonovali 17. 3. 2022 v Bratislave na medzinárodnej konferencii, kde vystupovali mnohí experti. V úvode vystúpila za Európsku komisiu – online vstup Andrea Spiridon s informáciami ako prebieha vzdelávanie dospelých v kontexte EÚ. Na ňu nadviazala za ŠIOV námestníčka riaditeľka pre CŽV p. Ľubica Gállová so Stratégiou celoživotného vzdelávania a poradenstva na roky 2021-2030. Zástupkyne Prognostického ústavu z Inštitútu spoločenských a psychologických vied a Inštitútu finančnej politiky - Ministerstva financií SR p. Ivana Studená a Ľ. Habodaszová poskytli účastníkom zaujímavé údaje a dáta z výskumov, ktoré boli zamerané na motiváciu dospelých k učeniu sa a komparáciu s inými krajinami v EÚ. Zástupkyňa Slovinskaá - Zvonka Pangerc Pahernik zo Slovinského inštitútu pre vzdelávanie dospelých predstavila ich inštitúciu a cestu ku kultúre CŽV a učenia sa. Diskusiu uzavrel dopoludnia p. prof. Kess Hoogland z Univerzity aplikovaných vied v Holandsku s problematikou matematická gramotnosť, kľúčová zručnosť dospelých. V odpoludňajšej časti si účastníci konferencie mohli vypočuť problematiku.
Podnikanie so spoločenským dosahom – sociálni novátori ( neziskovky verzus podnikatelia) p. Vlasta Kostercová.
Posilnenie postavania žien prostredníctvom IT znalostí p. Veronika Pizano, AjtyvIT.
Koncept učiacich sa miest UNESCO p. Ľubica Gállova, ŠIOV
Spoločne k Učiacej sa Trnave - p. Michal Koricina, Lifestarter ( učiace sa mesto).
Kultúra vzdelávania dospelých a Nový európsky Bauhaus p. P. Maľa NSS EPALE Slovensko.
Univerzita – vzdelávacie prostredie pre všetky generácie p. L.Hrebenárová - Žilinská Univerzita v Žiline.
Aktivity EPALE na Slovensku p. Monika Drinková, EPALE Slovensko.
Potom nasledovala bohatá diskusia a účastníci konferencie získali digitalizovaný cetifikát z tohto podujatia s cieľom informovať, propagovať a zvýšiť povedomie všetkých záujemcov o problematiku celoživotného vzdelávania a rozvoja svojej osobnosti v 21. storočí.
Pre ďalšie smerovanie a rozvoj spoločenských vied v rámci AOS je toto podujatie po dlhšom čase veľmi inšpirujúce a získané poznatky uplatniteľné v rámci filozofie edukácie tak vo vysokoškolskej výučbe ako aj v rámci kariérneho vzdelávania profesionálnych vojakov.
Podrobnejšie informácie:
Stratégia celoživotného vzdelávania a poradenstva- schválená vládou SR – november 2021
Akčný plán na roky 2021-2023 ( pripravuje sa)
Zákon o Celoživotnom vzdelávaní a poradenstve – pripravuje sa - apríl 2022