Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika (ďalej len „Akadémia ozbrojených síl“) zabezpečuje kvalitné vojenské vysokoškolské vzdelávanie a vojenskú prípravu budúcich dôstojníkov Ozbrojených síl SR (ďalej len „OS SR“). Ich súčasťou je definovať hlavné vedecké trendy v jednotlivých oblastiach výskumu a vývoja a na základe potrieb OS SR podporovať aplikáciu výsledkov tvorivej činnosti v praxi. Ambíciou Akadémie ozbrojených síl v oblasti vedy a tvorivých činností je realizovať výskum a vývoj, garantovať rozvoj bezpečnostných vied v oblasti obrany a vojenstva v Slovenskej republike a prispievať k ekonomickému a sociálnemu rozvoju regiónu.
Vzťah medzi vzdelávaním, vedou a tvorivou činnosťou v Akadémii ozbrojených síl je založený na zavedení výsledkov vedy a tvorivej činnosti do vzdelávania, výcviku a praxe. Ukazovateľom prepojenia vzdelávania s tvorivými činnosťami učiteľov sú projekty výskumu a vývoja v národnom a medzinárodnom kontexte, patenty, edičná a publikačná činnosť, študentská vedecká a odborná činnosť, medzinárodná spolupráca a kvalitná infraštruktúra.
Na základe Dlhodobého zámeru Akadémie ozbrojených síl na obdobie 2022 – 2032 sú nástrojmi vedy, výskumu a tvorivej činnosti:
Podpora výskumu a vývoja prioritne v oblastiach: bezpečnostné prostredie, krízový manažment, boj proti terorizmu, technológie a materiály na modernizáciu obrannej techniky, elektromagnetická bezpečnosť, kybernetická obrana a bezpečnosť, bezpilotné prostriedky, systémy velenia a riadenia a ich technické prostriedky, simulačné technológie pre vzdelávanie a výcvik, operačné a bojové použitie jednotiek OS SR.
Získavanie zdrojov na rozvoj a udržiavanie infraštruktúry pre prioritné oblasti výskumu a vývoja. Hlavne riešiť projekty výskumu a vývoja, ktorých zadávateľom je Ministerstvo obrany Slovenskej republiky (ďalej len „MO SR“). Sústrediť kapacity aj na riešenie projektov získaných v rámci rôznych výziev EÚ, projektov NATO a ďalších projektov medzinárodnej spolupráce.
Vytváranie podmienok pre zapojenie zamestnancov a študentov do projektov výskumu a vývoja rezortného, celoštátneho a medzinárodného významu a do edičnej a publikačnej činnosti.
Prezentácia a popularizácia výsledkov tvorivých činností.
Oddelenie vedy a zahraničných vzťahov plní najmä tieto úlohy:
koordinuje výskumnú a vývojovú činnosť v súlade so zákonom o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja v znení neskorších predpisov,
komplexne spracováva podklady pre potreby výskumu a vývoja,
podieľa sa na tvorbe hlavných plánovacích a rozborových dokumentov za oblasť výskumnej a vývojovej činnosti,
vedie prehľad o hospodárení s pridelenými rozpočtovými položkami celého úseku PVe,
poskytuje podporu administrácie a sledovania čerpania finančných prostriedkov na projekty výskumu a vývoja,
komplexne riadi oblasť priemyselného vlastníctva v rámci Akadémie ozbrojených síl (patenty, zlepšovacie návrhy), vrátane činnosti tajomníka komisie pre priemyselné vlastníctvo,
pripravuje materiály a organizačne zabezpečuje habilitačné konania a inauguračné konania podľa priznaných práv,
zabezpečuje zasadnutie Rady garantov, vrátane činnosti tajomníka Rady garantov,
koordinuje edičnú činnosť, spracováva plán edičnej činnosti a zabezpečuje proces prideľovania ISBN,
zabezpečuje agendu redakčnej rady a vydávanie vedeckých a vedecko-odborných periodík,
pripravuje podkladové materiály pre rokovanie vedeckej rady, organizačne zabezpečuje zasadnutia vedeckej rady vrátane činnosti tajomníka vedeckej rady,
koordinuje a organizačne zabezpečuje študentskú vedeckú a odbornú činnosť,
zabezpečuje agendu účastníckych poplatkov (školenia, kurzy, semináre, konferencie),
zabezpečuje agendu týkajúcu sa ocenení zamestnancov a študentov za vedu a tvorivú činnosť, prezentáciu a popularizáciu výsledkov tvorivých činností.