Zúčastniť sa súťaže Patrouille des Glaciers je určite zážitok na celý život. Tento rok túto možnosť dostali dvaja naši pedagógovia z katedry telesnej výchovy a športu Mgr. Peter Žiška, PhD. a kpt. Mgr. Roman Markovič, PhD., ktorí v pozícii pozorovateľov naberali inšpirácie, ako sa dá prepojiť civilný sektor s vojenským a tým zabezpečiť takéto podujatie. Možnosť zúčastniť sa tohto podujatia im umožnila nezisková organizácia AFCEA, za čo je patrí veľké poďakovanie.
Patrouille des Glaciers (PdG) sa považujú za najťažšie skitouringové preteky na svete, ktoré organizuje švajčiarska armáda v horskom teréne Álp. Ide o súťaž trojčlenných družstiev, ktoré spoločnými silami majú zvládnuť hlavnú trať dlhú 57,5 km s prevýšením 4386 m a klesaním 4519 m zo strediska Zermatt do lyžiarskeho strediska Verbier. Pre menej odvážnych organizátori pripravili kratšiu verziu (29,6 km s prevýšením 2728 m) zo strediska Arolla s rovnakým cieľom vo Verbier. Štartové pole bolo rozdelené na dve časti, vojenskú so štartom v utorok v noci a civilnú so štartom v piatok v noci cca 21:30. Štartovalo sa vo vlnách zhruba každých 15 minút až do skorých ranných hodín cca 2:00. V tomto ročníku PdG dobehlo do cieľa 1184 družstiev z toho 192 vojenských na dlhej trati a 326 družstiev na kratšej trati, zbytok tvorili civilní pretekári. Krátku trať najrýchlejší tím celkovo zvládol za 3h 01´45´´ a dlhšiu 6h 35´56´´, jednalo sa o švajčiarskych reprezentantov - profesionálnych športovcov.
"Podujatie bolo dokonalou ukážkou organizovanosti, pripravenosti, predvídavosti a bezpečnosti. Pretekári mali predpísanú výstroj, ktorá spĺňala najvyššie štandardy bezpečnosti, prepracovanú do najmenších detailov. Armáda vytvorila vlastnú GSM sieť v oblasti pretekov, každý tím dostal mobilný telefón a GPS zariadenie, ktoré monitorovalo v sekundových intervaloch polohu tímu a organizátor, divák a fanúšik tak mohol sledovať aj zo zahraničia, kde presne sa ktoré družstvo nachádza prostredníctvom aplikácie, ktorá bola zadarmo dostupná. Počas celej trasy boli exponované časti trate zabezpečené fixnými lanami, v snehu a ľade boli vysekané vstupy tak, aby sa eliminovalo nebezpečenstvo pošmyknutia“, opísal priebeh súťaže Mgr. Peter Žiška, PhD. Na trati sa nachádzalo 13 kontrolných bodov a občerstvovacích staníc, v ktorých boli k dispozícii vojaci. Trať bola vyznačená farebnými značkami a v prípade nepriaznivého počasia a hmly svetelnou signalizáciou. Na trati boli vytvorené aj koridory pre bezpečnejší výstup a zostup pretekárov. Aj napriek najhorším snehovým podmienkam v histórii podujatia sa preteky uskutočnili, aj napriek tomu, že 15-20% trate sa muselo bežať s lyžami na chrbte.
„Ďakujeme neziskovej organizácii AFCEA za možnosť zúčastniť sa tohto podujatia, aj keď len z pozície pozorovateľov. Je pre nás inšpiráciou ako sa takéto veľké podujatie, ktoré sa považuje za jedno z najväčších a najlepších v celom Švajčiarsku a vzbudilo nielen mediálnu pozornosť, ale aj pozornosť verejnosti, dá zabezpečiť v podaní profesionálnych vojakov zo Švajčiarska, ktorí odviedli, nielen na trati pretekov, vynikajúcu prácu“, zhodnotili podujatie naši pedagógovia.