Dňa 13. 11. 2024 sa v Akadémii ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši (AOS) konal seminár akademických knižníc, ktorý usporiadala Sekcia akademických knižníc v spolupráci s Akademickou knižnicou AOS. Prorektor pre vzdelávanie plk. doc. Ing. Michal Turčaník, PhD. privítal zástupcov akademických knižníc z celého Slovenska. Prehľad činností a udalostí SAK za posledných 5 rokov predstavila prítomným Mgr. Beáta Bellérová, PhD., SPK pri SPU v Nitre. Dizajn služieb, ktorý zahŕňa všetky skryté a otvorené procesy a činnosti knižníc, sa stal nosnou témou dopoludňajšieho programu. Ide o kľúčový nástroj pre efektívne fungovanie knižníc a riešenie problémov. Tvorba a implementácia návrhu riešenia vychádza z dôkladnej analýzy potrieb používateľov a zmapovania existujúcich problémov. Knižnice sa čoraz viac zameriavajú na pozitívnu skúsenosť používateľa, čo zahŕňa aj testovanie riešení a získavanie spätnej väzby. O svoje skúsenosti s problematikou dizajnu služieb, a ako môže v knižniciach pomôcť, sa podelili kolegyne Mgr. Zuzana Matulíková a Mgr. Pavla Martinková z Ústrednej knižnice Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne.
V rámci popoludňajšej prehliadky Akademickej knižnice AOS vedúca knižnice Mgr. Mária Mestická predstavila históriu knižnice, ktorá je úzko spätá s históriou vojenského vysokého školstva na Liptove. Účastníci seminára sa živo zaujímali o fungovanie knižnice, jej čitateľov a výnimočnosť vojenského prostredia.
Poobedný panel Mgr. Janky Ilavskej, PhD., AK UK Bratislava nastolil otázky problémov týkajúcich sa EIZ databáz obstarávaných CVTI SR v programe NISPEZ, transformačných zmlúv pri otvorenom publikovaní v indexovaných databázach a spôsobu čerpania tokenov na publikovanie článkov. Diskutujúci sa venovali otázkam spojeným s evidenciou ohlasov v CREPČ a jednotnému postupu akademických knižníc s cieľom vyhnúť sa duplicitám v CREPČ.
Výstupným dokumentom seminára akademických knižníc boli prijaté závery, postupy, na ktorých sa zástupcovia akademických knižníc dohodli, a ktoré bude manažovať Sekcia akademických knižníc Slovenskej asociácie knižníc. Seminár poskytol bohatý priestor na výmenu skúseností a odborných názorov.
Usporiadanie seminára akademických knižníc v priestoroch akadémie prispelo k pozitívnej propagácii AOS, čo potvrdila prívetivá a srdečná atmosféra v diskusiách a spätná odozva zúčastnených.