Vysoké vojenské školstvo v Liptovskom Mikuláši má viac ako 40-ročnú tradíciu. Jej vznik sa datuje do 70-tych rokov 20. storočia, kedy sa začala transformácia Stredného odborného učilišťa technického, ktorá vyústila 1. septembra 1973 do vytvorenia vysokej školy Vojenskej technickej univerzity. transformovaná na Vojenskú akadémiu. Od roku 1973 absolvovalo viac ako 10 000 vysokoškolákov, absolventov a postgraduálnych študentov spolu s niekoľkými tisíckami účastníkov špecializovaných a kariérnych kurzov. SVK AFA sa vyvinula ako vzdelávacia inštitúcia, ktorá je relevantná pre kvalitné vysokoškolské vzdelanie, odborné vojenské vzdelanie, celoživotné vzdelávanie a medzinárodné vzdelávanie, ktoré zodpovedá potrebám Ministerstva obrany SR. Slovenská republika, NATO a ďalšie zainteresované strany.
Oddelenie medzinárodných kurzov (ICD) vychádza z predchádzajúceho Medzinárodného kurzu štábnych dôstojníkov (ISOC) a jeho predchodcov - JSOC (alebo Kurz juniorských dôstojníkov), ktorý bol organizovaný na Akadémii ozbrojených síl v rokoch 2002 až 2007 ako trilaterálny projekt medzi Spojeným kráľovstvom, Holandskom a Slovenskou republikou. Z tohto dôvodu získala Akadémia ozbrojených síl štatút PfP - Training Center (PTEC).
Prvý kurz JSOC sa uskutočnil v roku 2003 ako pilotný kurz len pre slovenských dôstojníkov. Počas kurzu pôsobili ako inštruktori iba dôstojníci z Veľkej Británie a Holandska. Po úspešnom úvodnom kurze začali prebiehať kurzy pre medzinárodných dôstojníkov. V rokoch 2004 až 2007 sa uskutočnilo 10 kurzov JSOC s celkovým počtom 431 študentov z 22 krajín.
Slovenská republika mala eminentný záujem o efektívne členstvo v PTEC a po zrušení JSOC v roku 2007 vznikol nový projekt - ISOC.
Od roku 2007 do roku 2016 sa uskutočnilo 16 kurzov ISOC, ktoré absolvovalo 279 študentov z 22 krajín. Po vypršaní Memoranda o porozumení s Holandskom bola nadviazaná nová spolupráca s Národnou gardou USA v Indiane. Prvý nový kurz ISOC sa uskutočnil v prvej polovici roku 2017 ako pilotný kurz len pre slovenských dôstojníkov.
Dňa 7. augusta 2017 bola rektorovi Akadémie ozbrojených síl doručená z ACT DCOS JFT Hodnotiaca správa s výsledkom hodnotenia QA - „Podmienená akreditácia“ s platnosťou jeden rok.
Dňa 8. augusta 2018 bola rektorovi Akadémie ozbrojených síl doručená z ACT DCOS JFT Revalvačná správa k inštitucionálnej akreditácii Akadémie ozbrojených síl, ktorej výsledkom bola „Bezpodmienečná akreditácia“ udelená do 28. júla 2024. Úspešne sme ukončili ďalšie ako tri roky snahy AFA SR získať inštitucionálnu akreditáciu od NATO. Akadémia ozbrojených síl sa stala prvou vojenskou vysokou školou v rámci Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania, ktorej sa podarilo spojiť dva systémy manažérstva kvality a úspešne spĺňať súbežne akreditáciu „bolonského typu“ aj inštitucionálnu akreditáciu NATO.
Od 1. januára 2019 sa ISOC transformovalo na oddelenie medzinárodných kurzov a ISOC zostalo ako názov jedného z hlavných produktov tohto oddelenia.
Vízia
Oddelenie medzinárodných kurzov a Centrum PME, ako jedna zo vzdelávacích platforiem Akadémie ozbrojených síl, budú flexibilne reagovať na požiadavky na interoperabilitu a kompatibilitu v rámci NATO, ako aj na rozvoj operačného prostredia, kde Operačné umenie preorientuje súčasné operácie späť na vysoko-intenzívne alebo hybridnú vojnu a kde je nevyhnutné poraziť nepriateľské konvenčné a nekonvenčné bojové sily s pomocou NATO. To si tiež vyžaduje veľmi vysokú úroveň kompatibility štábov pri plánovaní operácií v mnohonárodnom prostredí. So zameraním na svoje poslanie a s podporou štandardizačných dokumentov NATO bude naša inštitúcia pokračovať vo vzdelávaní zamestnancov, aby táto úroveň neustále stúpala. V kontexte vzdelávacieho procesu je cieľom rozšíriť poznatky o operačnom plánovaní na taktickej a operačnej úrovni v súlade s platnými štandardmi NATO.
Dopyt po kurzoch v oblasti rozhodovania alebo plánovania na taktickej úrovni nielen zo strany partnerských krajín, ale s každým skončeným kurzom dostávame viac žiadostí od krajín združených v NATO. Nie je veľa inštitúcií, ktoré ponúkajú kurzy zamerané na túto oblasť v rámci vysokointenzívnych pozemných operácií. Existencia tejto medzery, aj keď nie je identifikovaná ako požiadavka NATO, podporuje aj snahu vytvárať štandardizačný dokument taktickej úrovne plánovania APP 28.
Cieľovou skupinou kurzov organizovaných Akadémiou ozbrojených síl sú nielen dôstojníci z členských a partnerských krajín NATO, ale aj pedagogickí pracovníci partnerských vzdelávacích inštitúcií, ktoré sú sponzorované Programom posilňovania obranného vzdelávania NATO (DEEP). Spôsob, akým Akadémia ozbrojených síl ovplyvňuje, interaguje, rozvíja a presadzuje identifikované požiadavky v odbore Proces taktického plánovania, je uvedený v Dlhodobej vízii Vzdelávacieho centra Akadémie ozbrojených síl: „Príprava dobre vyškolených, interoperabilných expertov NATO na taktické a operačné plánovanie na umožnenie a podporu interoperability medzinárodného personálu na cvičeniach a operáciách Aliancie“.