Doplňujúce pedagogické štúdium (DPŠ), často označované aj ako „pedagogické minimum“, predstavuje alternatívnu cestu k získaniu pedagogickej spôsobilosti pre absolventov neučiteľských odborov či odborníkov z praxe. Túto formu doplňujúceho štúdia si obľúbili najmä pedagógovia stredných odborných škôl, ale aj profesionálni vojaci, ktorí uvažujú o pedagogickej dráhe po ukončení vojenskej kariéry.
Dlhoročným garantom štúdia je Katedra spoločenských vied a jazykov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika. Organizačne štúdium zabezpečuje katedra v spolupráci s Katedrou logistického zabezpečenia a Centrom vzdelávania Akadémie ozbrojených síl. Okrem získania pedagogických kompetencií poskytuje štúdium priestor aj na rozvoj komunikačných zručností, ktoré vojaci využívajú aj počas aktívnej služby.
V apríli 2025 sa štúdium obohatilo o novinku – do predmetu „Pedagogická prax“ bola experimentálne zaradená tematika psychologickej prvej pomoci (PPP), vyvinutá Medzinárodným Červeným krížom. Pod vedením lektorov Slovenského Červeného kríža si študenti DPŠ a účastníci z ozbrojených síl osvojili základné zručnosti potrebné na zvládanie krízových situácií v školskom prostredí.
Dôraz sa kládol aj na vlastnú psychickú pohodu poskytovateľov pomoci, čím sa podporoval rozvoj schopností na zvládanie stresu a budovanie vzájomnej podpory. Vďaka pozitívnej spätnej väzbe sa zvažuje trvalé zaradenie tejto témy do štúdia, ako aj jej využitie v rámci vzdelávania na Akadémii ozbrojených síl.