Nové trendy profesijnej prípravy a kariérny rozvoj profesionálnych vojakov
Nové trendy profesijnej prípravy a kariérny rozvoj profesionálnych vojakov
23 Máj 2023
3441
text: doc. PhDr. Mária Petrufová, PhD., toto:-ds-
23 Máj
Katedra spoločenských vied a jazykov – AOS gen. M. R. Štefánika zorganizovala 18. mája 2023 21. medzinárodnú vedeckú konferenciu „Nové trendy profesijnej prípravy v ozbrojených silách“ s cieľom prispieť k zvyšovaniu kvality vodcovstva v podmienkach AOS ako aj v OS SR, v oblasti riadiacich procesov a zároveň zvýšiť úroveň vojenských kompetencií v rámci profesijného vzdelávania a profesijnej prípravy profesionálnych vojakov.
Konferenciu slávnostne otvoril prorektor pre kvalitu a rozvoj doc. Ing. Vladimír Andrassy, PhD., ktorý všetkým poďakoval za účasť a zdôraznil, že vzdelávanie v oblasti vodcovských kompetencií profesionálnych vojakov je mimoriadne dôležité. Na záver príhovoru poprial úspešný rokovací deň a množstvo inšpirácii v rámci diskusií, ktoré budú základom pre zlepšovanie profesijnej prípravy v OS SR.
Na konferencii vystúpilo viacero kolegov z AOS. Zúčastnili sa jej i zástupcovia zo SEĽUZ MOSR, kolegovia z Čiech z Policajnej akadémie v Prahe, z Akadémie wojsk ladovych z Wroclawy v Poľsku, či z Jagelovskej university v Krakove. Prostredníctvom Teamsu sa do konferencie zapojila i kolegyňa z Národnej vojenskej akadémie v Bulharsku. Inšpiratívnym výstupom bol príspevok externej doktorandky a zároveň aj zástupkyne SEĽUZU MO SR PhDr. Dominiky Pažickej-Černákovej pod názvom „Komparácie vzdelávania v oblasti vodcovstva v krajinách V4“ a ich odporúčania k edukačným inováciám vzdelávania k vodcovstvu v kontexte súčasných spoločenských zmien.
Na konferencii aktívne vystúpila doc. PhDr. Mária Petrufová, PhD., ktorá predstavila historický, ale aj súčasný vývoj vodcovstva pod názvom „Vodcovstvo - realita alebo vízia v 21. storočí. Vývoj koncepcii vodcovstva a kreativitu vo vodcovstve“.
Kolegovia z Poľska z Akadémie wojsk ladovych z Wroclawy, Lt. Co. Dr. Artur Zielichovski, mjr. Dr. Pawel Wasilewski, Dr. Agnieszka Tauroginská-Stich – vystúpili s príspevkom „Model tvorby vodcovských kompetencií v poľskej armáde". Ich príspevok bol silnou motiváciou aj pre našu katedru.
S inšpiratívno - didaktickým príspevkom vystúpil prof. zw. dr hab. Dariusz Kozerawski z Jagelovskej university v Krakove pod názvom – “Strategické výzvy profesionálneho vojenského vzdelávania z hľadiska spolupráce s civilnými univerzitami”.
Prostredníctvom Teamsu prezentovala svoje vystúpenie prof. Elitsa Petrova, PhD. z Národnej vojenskej akadémie v Bulharsku pod názvom – "Metodologická príprava a pedagogické majstrovstvo vyučujúceho v 21. storočí".
Kolegovia z Čiech z Policajnej akadémie v Prahe vystúpili s dvoma príspevkami: PhDr. Petr Jedinák, Ph.D., MBA – „Dôležitosť stanovenia vzdelávacích potrieb príslušníkov polície ČR". Ing. Bc. Marek Čandík, Ph.D., MBA „Výsledky výskumu postojov policajtov k dezinformáciám“.
S aplikáciou vodcovstva do podmienok AOS vystúpila PhDr. Soňa Šrobárová, PhD. MBA v spolupráci s npor. Mgr. Štefániou Maržiňanovou a konkrétne predstavila účastníkom konferencie Vademecum vodcu v AOS, ktorá bude slúžiť ako základná metodická príručka pri príprave vodcov AOS. S precíznou aplikáciou vodcovstva do vojenského prostredia uviedol svoj príspevok genmjr. v.v. Ing. Jindřich Joch pod názvom „Výchova veliteľa – vodcu alebo dôstojníka s vlastnosťami vodcu“, čo vyvolalo značnú diskusiu zúčastnených.
S pragmaticko - filozofickým pohľadom na vodcovstvo a vlastenectvo vystúpil PhDr. Marek Grejták, PhD., s témou „Tenká čiara medzi nacionalizmom a vlastenectvom", ktoré poňal veľmi tvorivo a didakticky správne, čím chcel vyvolať reakcie zúčastnených na danú problematiku.
Na podporu rozvoja logistického vzdelávania a zároveň aj vodcovských kompetencii logistov vystúpil doc. Ing. Stanislav Morong, PhD. s názvom "Fluktuácia vo vojenskej logistike – príčiny, dôsledky a východiská”.
Prostredníctvom Teamsu vystúpila Mgr. Jana Lukáčová, ktorá oboznámila účastníkov konferencie s „Prípravou obyvateľstva na obranu štátu ako nástroj prevencie vzniku hybridných hrozieb".
V rámci jednotlivých vystúpení nasledovala tvorivá diskusia všetkých zúčastnených. Prínosom tejto konferencie boli diskusné vystúpenia, zvlášť erudované názory bývalého veliteľa pozemných síl genmjr. v.v. Ing. Jindřicha Jocha a poľských kolegov z Univerzity pozemných síl vo Wroclave. Konferencie sa zúčastnili aj zástupcovia vojenského spravodajstva a vybraní príslušníci DKAVŠ.
Z rokovania medzinárodnej vedeckej konferencie bude vydaný zborník vedeckých prác, ktorého obsahom budú nielen aktívne vystúpenia, ale aj ďalšie príspevky a závery z konferencie. Záver konferencie bol zvýraznený mottom:
„Profesijné vzdelávanie, vodcovské atribúty sú prepojené nádoby, ktoré je potrebné neustále inovovať a aj aktualizovať v dnešnom svete modernejmedzinárodnej edukácie“.