Certifikovaný kurz pre operátorov bezpilotných leteckých systémov.
Certifikovaný kurz pre operátorov bezpilotných leteckých systémov.
16 Apr 2025
51
Simulačné centrum, AOS
16 Apr
Výcviková organizácia pre operátorov bezpilotných leteckých systémov („BLS“) Simulačného centra Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika organizovala v mesiaci marec odborný kurz operátorov BLS pre kvalifikačnú kategóriu BUQ I - II. Certifikovaná organizácia je jedinou organizáciou v rezorte obrany, ktorá disponuje spôsobilosťou realizácie odborných a špeciálnych výcvikov a kurzov operátorov BLS v súlade s pokynmi Úradu vojenského letectva MO SR, ktoré reflektujú implementáciu normatívneho dokumentu „STANAG 4670 Minimum Training Requirements For Unmanned Aircraft Systems Operators And Pilots“. Na základe mandatórnych kritérií sú všetci žiadatelia o preukaz operátora BLS povinní bezpečne riadiť bezpilotné letecké systémy vo vzdušnom priestore SR vrátane aplikovania princípov využitia vzdušného priestoru SR.
V dňoch 10. marca až 28. marca 2025 výcviková organizácia realizovala kurz pre operátorov BLS z radov profesionálnych vojakov GŠ OS SR. Z dôvodu ambície OS SR a ich potrieb o vyškolenie 1000 operátorov BLS, bola kapacita kurzu navýšená z pôvodných 16 na 32 ľudí. Kurz bol rozdelený do troch modulov. Prvý modul bol zameraný na všeobecnú prípravu operátora, v ktorom sa účastníci oboznámili so základmi elektrotechniky, aerodynamiky, avioniky, meteorológie a leteckej frazeológie. Druhý modul bol zameraný na plánovací proces a prípravu misie v podmienkach vzdušného priestoru SR, ako aj na vojenskú legislatívu, normy a vojenské štandardy. Po desaťdňovej intenzívnej príprave boli znalosti účastníkov preverené formou testu v súlade s mandatórnymi kritériami schválenými vojenskou leteckou autoritou. Po úspešnom zvládnutí teoretického preskúšania pokračovali účastníci v treťom module kurzu, v ktorom sa naučili plánovať a vykonať letové misie. V tomto module absolvoval každý účastník, okrem plánovania letových misií, aj výcvik v syntetickom prostredí, v ktorom získal základné zručnosti ovládania bezpilotnej platformy. Takto pripravený účastník následne realizoval praktický výcvik s reálnym BLS typu „rotary wing“ vo výcvikovom polygóne AOS pod odborným dohľadom inštruktorov.
Po úspešnom absolvovaní preskúšania si účastníci prevzali certifikát o absolvovaní kurzu v súlade s národnou legislatívou a sú oprávnení požiadať o vydanie preukazu operátora BLS. Ten ich oprávňuje k lietaniu v prospech plnenia potrieb rezortu obrany s využitím BLS typu rotačné krídlo do maximálnej vzletovej hmotnosti 25kg. Percentuálna úspešnosť absolvovania kurzu bola 65,6 %.