Aktivity Simulačného centra AOS v oblasti bezpilotných leteckých systémov
Aktivity Simulačného centra AOS v oblasti bezpilotných leteckých systémov
26 Nov 2024
13
SC
26 Nov
Bezpilotné letecké systémy zohrávajú v moderných armádach čoraz väčšiu dominanciu. Umožňujú vykonávať rôzne operácie s nižším bezpečnostným rizikom pre odborný personál, ako aj efektívnejšie vykonávať prieskumné, logistické a bojové úlohy. Akadémia ozbrojených síl (AOS) realizuje od roku 2018 prostredníctvom Simulačného centra AOS (SC AOS) vysoko špecializované kurzy pre operátorov bezpilotných leteckých systémov v rôznych kategóriách. SC AOS, prostredníctvom Výcvikovej organizácie operátorov/pilotov bezpilotných leteckých systémov, je jediným certifikovaným subjektom rezortu obrany na realizáciu takto špecifických výcvikov a kurzov.
Integrácia bezpilotných leteckých systémov do vzdušného priestoru SR si vyžaduje riešenie mnohých technických, legislatívnych, bezpečnostných a prevádzkových výziev, ako aj koordináciu medzi civilnými a vojenskými zložkami. AOS koncom roka 2023 úspešne ukončila vedeckovýskumnú štúdiu s názvom „Integrácia bezpilotných leteckých systémov OS SR do vzdušného priestoru SR“, ktorej zodpovedným riešiteľom bol pplk. Ing. Miroslav Žentek, PhD. Jej prínosom o.i. bola aj dynamická demonštrácia integrovaného ATM/UTM systému počas vedecko-odborného seminára „Zabezpečenie výcviku operátorov/pilotov UAS v prostredí rezortu obrany“.
AOS sa často zapája do vedeckovýskumných projektov, ktoré sa týkajú bezpečnosti, obrany a moderných sofistikovaných technológií. Jednou z jej aktivít je účasť na vedeckovýskumnom projekte s názvom„Návrh a realizácia komplexného vzdelávacieho a školiaceho pracoviska pre operátorov bezpilotných leteckých systémov v kvalifikačných kategóriách“ s cieľom vyvinúť komplexné hardvérové a softvérové edukatívne riešenia podľa požiadaviek rezortu obrany. Zodpovedným riešiteľom projektu je pplk. Ing. Matúš Grega, PhD. a realizácia projektu je naplánovaná na roky 2024-2026.
Výsledky odborných aktivít majú priamy vplyv na národnú i medzinárodnú bezpečnosť, čo v priamej súvislosti potvrdzuje aj správa Európskej obrannej agentúry (European Defence Agency) z novembra 2024. V predmetnej správe bola vyzdvihnutá AOS a jeho Simulačné centrum, vzhľadom na skutočnosť, že koncom roka 2023 SC AOS v spolupráci s technologickými partnermi združenia Mám Dron, spoločnosti R-SYS a Dronetag, predviedli ukážku integrovaného ATM/UTM systému na odbornom metodickom podujatí pre rezort obrany. Systém IXO MIL od R-SYS poskytoval informácie o situácii na cvičnom polygóne, vrátane geografických a bezletových zón, ako aj informácií o cieľoch. Systém IXO MIL je pritom ekvivalentom UTM systému kreovaným a vyvíjaným podľa európskych štandardov.
Všetky aktivity, vrátane vzdelávania, výskumu a vývoja, realizované prostredníctvom Simulačného centra AOS s využitím personálnej základne a simulačných technológií, prispievajú k zvyšovaniu úrovne bezpečnosti v celom operačnom spektre aplikácie.