Týždeň vedy a techniky 2024 v znamení inovácií k zdravšej budúcnosti
Týždeň vedy a techniky 2024 v znamení inovácií k zdravšej budúcnosti
14 Nov 2024
771
text:-sz-, foto:-ds-
14 Nov
Týždeň vedy a techniky na Slovensku sa tento rok koná od 11. do 17. novembra a nesie sa v duchu motta Inováciami k zdravšej budúcnosti. Po celom Slovensku sa schádzajú odborníci, inovátori aj laická verejnosť, aby diskutovali o aktuálnych trendoch, prelomových objavoch a nových víziách. Hlavnými organizátormi Týždňa vedy a techniky na Slovensku je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.
Akcia zameraná na podporu a popularizáciu vedy a techniky sa na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (AOS) uskutočnila v týždni od 4. - do 8. novembra. Aj tento rok nám katedry a pracoviská AOS ponúkli množstvo prednášok, výsledky svojej výskumnej a vývojovej činnosti, či riešenia vedeckých projektov.
Do programu Týždňa vedy a techniky sa na Katedre elektroniky AOS zapojilo asi 50 študentov. „Študentom sme predstavili medzinárodné projekty v rámci NATO STO, do ktorých sa ako katedra zapájame a doc. Marko a doc. Babjak prezentovali prítomným aktuálne riešené projekty“, uviedol vedúci katedry prof. Ochodnický. V druhej časti programu prebehla ukážka vybraných laboratórií a infraštruktúry vedy a výskumu na katedre.
"Katedra strojárstva si pre študentov pripravila motivačné prezentácie kpt. Ing. Tomáša Rázgu a mjr. Ing. Pavla Lukášika, PhD. zamerané na tému „Veda na dosah“. Následne boli prezentované vybrané laboratóriá našej katedry spojené s praktickými ukážkami", uviedol vedúci katedry strojárstva prof. Ing. Peter Droppa, PhD.
Študentom odboru bezpečnosť a obrana štátu bola na Katedre bezpečnosti a obrany AOS prezentovaná prednáška prof. Ladislava Hofreitera, ktorou predstavil najnovšiu monografiu Bezpečnostná a strategická kultúra štátu. „Monografia sa zaraďuje medzi základné študijné materiály v študovanom odbore a počas prednášky boli prednesené riešenia výskumného problému a obsah prípadových štúdií viažucich sa k problému bezpečnostnej politiky Slovenskej republiky“, uviedol prednášajúci prof. Ladislav Hofreiter.
Akademická knižnica AOS si pre záujemcov pripravila webinár Predátorské časopisy a konferencie, ktorý bol určený pre zamestnancov a doktorandov AOS, a tiež pre pracovníkov akademických knižníc, a bol venovaný predátorským praktikám časopisov, vydavateľov a organizátorov konferencií. „Webinár previedol účastníkov históriou predátorských praktík, ktoré majú negatívny dopad na autorov a svet vedeckého publikovania, dal návod na ich rozpoznanie spolu s konkrétnymi príkladmi z praxe a poskytol odporúčaný postup pri ich odhaľovaní“, uviedla autorka webinára Erika Baráthová.