text: doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc., -sz-; foto:www.mosr.sk
18 Okt
Spomienkové oslavy bojov na Dukle sa uskutočnili dňa 6. 10. 2024. Pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle a v meste Svidník si Ministerstvo obrany SR spolu s verejnosťou pripomenulo 80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie. Osláv sa zúčastnili i zamestnanci Akadémie ozbrojených síl, ktorí v prezentačnom stánku predstavili širokej verejnosti vojenskú vysokú školu. Akadémiu ozbrojených síl reprezentoval prorektor pre vedu doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc. spolu s kolegami z katedry telesnej výchovy a športu, katedry strojárstva a Simulačného centra.
V stánku akadémie prezentovala katedra strojárstva ISO kontajner pre mínometnú paľbu, rez a princíp činnosti jednovalcového dvojtaktného motora, či rezy nábojov a nášľapných mín. Návštevníkom predviedli ukážky možných výstupov z 3D tlačiarne, ako napr. modely munície a zbraňových komponentov. Dôležitou súčasťou expozície boli sofistikované diela študentov, kde nechýbali ani diaľkovo ovládané bezposádkové prostriedky na elektrický a hydrogénový pohon. Viaceré z týchto modelov boli ocenené aj na študentských konferenciách doma a v zahraničí.
Simulačné centrum prezentovalo možnosti využitia syntetického prostredia, ukážky boja v zastavanom teréne a čistenie budov od nepriateľov. Nechýbali drony a virtuálna simulácia s využitím 3D okuliarov a ukážky z výcviku riadiacich letovej prevádzky, či z cvičení na virtuálnych mapách.
Katedra telesnej výchovy a športu ponúkla praktické ukážky z viazania horolezeckých uzlov, ukážky prežitia v zimných aj letných podmienkach, ukážky sebaobrany a boja zblízka, raftingu i zlaňovania. Veľký záujem bol o špeciálnu diagnostiku a somatometrické meranie s využitím japonských váh Tanita, ktoré má AOS ako súčasť medzinárodných vedeckých projektov s krajinami V4. Záujemcovia si mohli dať zadarmo diagnostikovať BMI, schopnosti individuálneho pomeru vody v tele, množstvo viscelárneho tuku, metabolizmus RMR, objasnenie hodnôt BMR, NEAT, EAT, TEF a pomery svalovej hmoty, tuku, netukovej hmoty, kostí, ako aj komplexné hodnotenie stavby tela, identifikáciu dysbalancu na horných aj dolných končatinách, či zistenie metabolického veku. V stánku sa prítomným osobne venoval i vedúci katedry Mgr. Peter Žiška, PhD. - špičkový pretekár a medzinárodný šampión v rešpektovaných medzinárodných prekážkových pretekoch Spartan, na ktorých sa zúčastnil celkovo už 136 krát, pričom v 111 medzinárodných pretekoch Spartan získal pódiové umiestnenie. V USA sa tak navždy zaradil do siene slávy Spartan World Champions.