Máme za sebou okrúhly 20. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku (TVaT), ktorý sa konal od pondelka 6. novembra v znamení motta: Po kroku k pokroku – vydajte sa s nami cestou za vedou a technikou.
Cieľom celoslovenskej aktivity bolo priniesť vedu a techniku bližšie k ľuďom, zlepšiť jej vnímanie v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať nové poznatky vedy a hlavne vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín.
Do TVaT sa každoročne zapájajú viaceré inštitúcie po celom Slovensku, vrátane vysokých škôl. Aj tento rok sa aktivity u nás ujali katedry AOS, ktoré pre zúčastnených pripravili množstvo prednášok s výsledkami svojej výskumnej a vývojovej činnosti, či zamerania riešených vedeckých projektov.
Začiatok týždňa patril kolegom z katedry informatiky, ktorí si pre záujemcov pripravili podrobné informácie o samotnej katedre, zameraní vedecko-výskumnej činnosti a implementovaní jej výsledkov do vzdelávacieho procesu predovšetkým v študijnom programe VSIS. „Záujemcom boli odprezentované jednotlivé laboratória, učebne a priestory katedry. Predstavená bola CISCO sieťová akadémia a kybernetická akadémia PALOALTO ako jediná v SR, čo v závere vyvolalo živú diskusiu a otázky ohľadom možností štúdia a práce na katedre v rámci fakultatívnej činnosti, hlavne od prvákov programu vojenské spojovacie a informačné systémy“, uviedol vedúci katedry prof. Jozef Štulrajter.
Prednášok na katedre elektroniky sa zúčastnili hlavne študenti programu elektronické zbraňové systémy. „Študentov sme oboznámili s najnovšími poznatkami v oblasti aplikovania elektronických systémov v obrane a bezpečnosti. Zároveň sme ich informovali o možnostiach zapojenia sa do vedy a výskumu cestou vedeckých krúžkov a vedeckých síl na katedre elektroniky", uviedol vedúci katedry prof. Ochodnický.
Katedra bezpečnosti a obrany v rámci svojho príspevku informovala kadetov o najnovších výstupoch z projektu výskumu a vývoja: „Vlastenectvo a ozbrojené sily“, ktoré zaujímavým spôsobom dokumentovali rozdiely vo vnímaní vlastenectva medzi príslušníkmi mladej populácie mimo akadémie a našimi študentmi.
Študenti prvého a druhého ročníka bakalárskeho štúdia mali zas možnosť oboznámiť sa s možnosťami práce v špecializovaných laboratóriách na katedre strojárstva. Predstavené im boli oblasti rozvíjané na katedre, do ktorých sa môžu zapojiť v rámci pomocných vedeckých síl, ŠVOČ alebo záverečných prác. Učitelia katedry im ukázali laboratória tribodiagnostiky, vibrodiagnostiky a bezposádkovej techniky, alternatívnych pohonov, spektrometrie a termografie. „Dôraz bol kladený predovšetkým na výsledky práce študentov, z ktorých viaceré týkajúce sa hlavne bezposádkových prostriedkov a ich pohonov s využitím vodíkových technológií boli ocenené aj na medzinárodnej úrovni v rámci ŠVOČ aktivít“, uviedol člen katedry doc. Vladimír Popardovský.