Katedra logistického zabezpečenia, ako súčasť formálnej štruktúry AOS je relatívne novým subjektom, ktorého vznik je datovaný dňom 1. januára 2019. V rámci študijného programu bezpečnosť a obrana štátu sa rozhodujúcou mierou podieľa na príprave špecialistov v rámci modulu L 10 vojenská logistika.
S cieľom rozvíjania zdravej stavovskej hrdosti a posilnenia vnútornej integrity medzi štruktúrami a jednotlivcami pôsobiacimi v predmetnej vojenskej odbornosti, ako aj snaha o využitie poznatkov a skúseností predchádzajúcich generácií funkcionárov vojenskej logistiky, bol v roku 2024 založený Cech vojenskej logistiky. Toto profesijné združenie, zatiaľ pôsobiace len na pôde akadémie, vytvára priestor na užšie neformálne vzťahy medzi študentmi, pedagógmi a osobnosťami, ktoré sa v minulosti významne podieľali na kreovaní systému vzdelávania odborníkov v predmetnej oblasti. Ambíciou predstaviteľov Cechu vojenskej logistiky je rozšíriť pôsobenie cechu aj na subjekty riadenia vojenskej logistiky a jej výkonných prvkov v rámci celého rezortu Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
Aj keď je cech neformálnym združením, pre svoj regulárny chod si jeho členovia schválili všetky základné dokumenty v rozsahu platnom pre stavovské cechy v minulosti. V tomto zmysle aj v základnom dokumente - artikulách, ktorým sú upravené zásady a pravidlá vnútorného života cechu, je stanovená hierarchia a k nej prislúchajúce kompetencie a zodpovednosť jeho členov. Vertikálna štruktúra hierarchického postavenia jednotlivých členov v štruktúre cechu bola vytvorená a reálne personálne naplnená už pri jeho vzniku v roku 2024.
Najpočetnejšou, vzhľadom k zatiaľ nadobudnutému remeselnému fortieľu, najnižšou kategóriou sa stali učni vojenskej logistiky. Na ustanovujúcom zhromaždení boli za učňov prijatí a pasovaní kadeti druhého až piateho ročníka profilovaní v rámci modulu odbornosti L 10 študijného programu bezpečnosť a obrana štátu. Vedomosti, poznatky a skúsenosti nadobúdané pôsobením vo vojenskej logistike umožňujú učňom stať sa tovarišmi, majstrami, cechmajstrami až uznávanými a ctihodnými starešinami cechu.
Do 30. júna 2025 v štruktúre cechu nebola reálne zastúpená kategória tovarišov, čo je prirodzeným dôsledkom skutočnosti, že tovarišom sa stáva žiak, učeň po úspešnom ukončení štúdia. Preto v dobe vzniku cechu ešte študenti druhého ročníka, druhého stupňa vzdelávania boli ešte učňami, no úspešným zvládnutím štátnej skúšky k horeuvedenému dňu sa stali tovarišmi Cechu vojenskej logistiky. Pretože tento okamih je historicky neopakovateľnou udalosťou a dejinným faktom, dovolíme si prezentovať zoznam vôbec prvých tovarišov nášho cechu. Za tovarišov bolo rozkazom cechmajstra pre vojenské záležitosti mjr. Ing. Mgr. Juraja Pagáčika menovaných celkom 16 učňov:
por. Mgr. Lenka Bašková
por. Mgr. Mária Budková
por. Mgr. Denis Dócs
por. Mgr. Samuel Grohoľ
por. Mgr. Michal Hollý
por. Mgr. Daniel Kovačík
por. Mgr. Alžbeta Lisoňová
por. Mgr. Ján Liška
por. Mgr. Markus Littva
por. Mgr. Samuel Majzel
por. Mgr. Marek Olejár
por. Mgr. Sofia Podhorová
por. Mgr. Branislav Suvák
por. Mgr. Alex Talpaš
por. Mgr. Simona Zmijová
por. Mgr. Kristián Žilinčík
Oficiálneho aktu menovania tovarišov v aule akadémie sa za vedenie Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika zúčastnil rektor brig. gen. Ing. Aurel Sabó, PhD. a prorektor pre vzdelávanie plk. doc. Ing. Michal Turčaník, PhD.
Vážnosť a význam aktu menovania tovarišov svojou prítomnosťou potvrdili ctení starešinovia cechu - bývalý dekan Fakulty logistiky plk. v. v. prof. Ing. Martin Petruf, PhD., bývalý poverený vedúci katedry logistiky plk. v. v. František Gubáš, PhD. a ďalší vážení hostia.
Hostí privítala a celé podujatie moderovala majsterka cechu Ing. Soňa Jirásková, PhD. V otváracom príhovore cechmajster pre svetské záležitosti doc. Ing. Stanislav Morong, PhD. zdôraznil, že tovariši na rozdiel od učňov už majú dostatok vedomostí na to, aby prevzali zodpovednosť za zverenú funkčnú oblasť vojenskej logistiky vo vojenskom útvare a prakticky ju riadili a vykonávali pod dohľadom majstra, špecialistu z nadriadeného stupňa velenia. Tí rozhodnú, či po čase stanovenom pre tovarišskú vandrovku (prax) sa tovariš stane majstrom, alebo musí vo vandrovke nejaký čas ešte pokračovať. Nových tovarišov upozornil na skutočnosť, že v pomyselnom batôžku si na vandrovku nesú tradičnú výbavu: poživeň, odenie, múdrosť a entuziazmus. Pričom oni nie sú vlastníkmi, len nosičmi materiálnej časti tejto výbavy. Ako funkcionári logistiky sú podľa vzoru patróna cechu sv. Martina povinní zdieľať túto hmotnú výbavu so svojimi spolubojovníkmi.
Za všetkých menovaných sľub tovariša verejne zložil študent por. Mgr. Samuel Grohoľ. Prvým aktom v procese samotného menovania za tovariša bolo pasovanie položením obradného meča na pravé rameno každého z nastúpených kadetov. Pri tomto obrade sprevádzanom výrokom cechmajstra doc. Ing. Stanislava Moronga, PhD. v duchu základného motta cechu „Logistika tvoja hrdosť a česť“, každý z kadetov odpovedal slovom „Sľubujem“. Následne boli menovaným odovzdané starešinom cechu plk. v. v. prof. Ing. Martinom Petrufom, PhD. dekréty o menovaní za tovarišov. Záverečný akt procesu menovania realizoval cechmajster pre vojenské záležitosti mjr. Ing. Mgr. Juraj Pagáčik, ktorý kontrovaným úderom obojručnej varechy na zadnú, biologicky zodolnenú časť tela, definitívne zaradil každého kadeta do spoločenstva tovarišov vojenskej logistiky.
V záverečnom príhovore starešina cechu plk. v. v. František Gubáš, PhD. objasnil historický kontext kreovania vzdelávania v oblasti vojenskej logistiky v podmienkach samostatnej Slovenskej republiky po zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky a tovarišom zdôraznil význam ich pôsobenia v útvaroch a zariadeniach rezortu ministerstva obrany, akcentovaním skutočnosti, že úspech operácie je podmienený nielen kreativitou veliteľov pri voľbe taktiky a stratégie, ale aj schopnosťou vojenskej logistiky vytvoriť pre tento cieľ optimálnu bázu potrebných zdrojov.
Slávnostné zhromaždenie bolo ukončené spoločným fotografovaním pred aulou Akadémie ozbrojených síl.